FAQ - Dietetyk odpowiada

1. Ostatnio moja córka bardzo schudła, czy to może być anoreksja, po czym to poznać, czy powinnam z nią iść do dietetyka?

Przyczyny chudnięcia Pani córki mogą być różne. Z pewnością zalecałabym konsultacje z lekarzem prowadzącym celem wyeliminowania innych chorób, którym towarzyszy utrata masy ciała. Jeśli żadne z takich schorzeń nie zostanie stwierdzone polecałabym wizytę u dietetyka. Dobry dietetyk dysponuje narzędziami dzięki którym potrafi stwierdzić, czy są to zaburzenie odżywiania (anoreksja lub bulimia nervosa), na jakim etapie jest choroba i zdecyduje o dalszym postepowaniu. Anoreksja i bulimia to przewlekłe schorzenia psycho-somatyczne, które jeśli nieleczone stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Zachęcam do jak najszybszego podjęcia leczenia. W Krakowie są dietetycy terapeuci, którzy z powodzeniem pomagają osobom z zaburzeniami odżywiania i ich rodzinom w zwalczeniu choroby.


2. Co to są produkty „light”?

Jest to pewnego rodzaju pułapka. Jeśli produkt ma oznaczenie „light” oznacza to, że jego wartość energetyczna jest o 30% niższa od produktu wyjściowego. To jak obniżona jest wartość kaloryczna zależy od produktu, może to być wprowadzenie np. słodzika zamiast cukru, redukcja zawartości tłuszczu. Problem pojawia się w przypadku produktów oznaczonych jako „lekki”, „0%” – nie ma na nie żadnych norm. Może to być np. 0% tłuszczu, ale kiedy spojrzymy na wartość energetyczną okazuje się, że jest taka sama jak zwykłego produktu, bo np. dodano więcej węglowodanów, co nie jest wskazane. Najważniejsze to czytać etykiety.


3. Ostatnio byłam z synem na bilansie 12-to latka. Okazało się że ma nadwagę a przecież on jest bardzo aktywnym dzieckiem, trenuje piłkę nożną, pływanie i godzinami jeździ na rowerze. Skąd ta nadwaga? Czy powinnam z nim iść do dietetyka?

Do kontroli i monitorowania rozwoju dzieci i młodzieży stosowane są siatki centylowe. Także podczas bilansów rozwoju i wzrastania te siatki są wykorzystywane. To, że została stwierdzona nadwaga oznacza, że masa ciała Pani syna jest powyżej 85percentyla, tzn. powyżej wartości typowych dla populacji polskich chłopców w tym samym wieku. Uwzględniając aktywny tryb życia pani dziecka śmiem przypuszczać, że przyczyną stwierdzonej w trakcie bilansu nadwagi (tylko w oparciu o całkowitą masę ciała) nie jest nadmiar tkanki tłuszczowej, a rozbudowana masa mięśniowa. Zachęcam do wizyty u dietetyka, który dysponuje odpowiednią aparaturą mierzącą zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni a nawet zawartość wody w organizmie. W Krakowie jest kilka gabinetów dietetycznych w których tego typu aparatura jest dostępna i dzięki temu uzyska Pani pełen obraz stanu odżywienia syna.


4. Co to jest BMI i po co go obliczać?

BMI to wskaźnik informujący o proporcji masy ciała do wzrostu. BMI obliczany jest ze wzoru: masa ciała [w kg] podzielona przez wzrost [w metrach do kwadratu]. BMI optymalne dla zdrowia u osób dorosłych jest w zakresie 18,5 - 24,9 kg/m2. BMI wskazujące na nadwagę jest w zakresie 25-29,9 kg/m2 , a o otyłości mówi się gdy BMI jest powyżej 30 kg/m2. Proszę jednak zwrócić uwagę, że przy obliczaniu BMI brana jest pod uwagę całkowita masa ciała i nie ma tu żadnej informacji o przyczynach tej całkowitej masy ciała. Pisząc przyczyny mam tu na myśli ilość tkanki tłuszczowej, mięśni i wody w organizmie. Np. dana osoba ma BMI wskazujące na otyłość , ale spowodowane to może być rozwiniętą masą mięśniową lub nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie i wtedy na pewno nie należy diagnozować otyłości , bo otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Zalecałabym wizytę u dobrego dietetyka, aby wyeliminować wszystkie wątpliwości tego typu.


5. Czy to prawda, że kobiety w ciąży nie powinny jeść serów pleśniowych?

Tak to prawda. Kobieta w ciąży nie powinna jeść serów pleśniowych ponieważ mogą być one źródłem zakażenia bakteryjnego i rozwoju listeriozy, której przyczyną jest Listeria monoocytogenes. Oprócz serów pleśniowych innymi potencjalnym źródłem rozwoju listeriozy są także: niepasteryzowane mleko, niedogotowane lub surowe mięso, brudne warzywa i owoce (zanieczyszczone glebą), kupowane gotowe sałatki lub surówki. Ponadto kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze spożywania surowych ryb, owoców morza, surowych jaj i unikać spożycia wątroby (szczególnie w I trymestrze ciąży).


6. Jestem w 7 miesiącu ciąży i przytyłam jak do tej pory 14 kg. Mój lekarz ginekolog (co miesiąc jestem u niego w Krakowie na wizycie kontrolnej) powiedział, żebym się nie martwiła, ale ja czytałam, że kobieta w ciąży powinnam przytyć nie więcej jak 12 kg. Czy pani jako dietetyk może mi to wyjaśnić?

Zakres optymalnego przyrostu masy ciała kobiety w trakcie ciąży jest uzależniony od jej stanu odżywienia przed ciążą. Jeśli kobieta przed ciążą miała niedowagę (BMI<18,5 kg/m2 ) to całkowity zalecany przyrost masy ciała to około 18kg, natomiast jeśli kobieta była przed ciążą otyła to przez cały okres ciąży powinna przytyć około 7kg. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie robił z tego problemu to podejrzewam, że miała Pani przed ciążą niedowagę. Zatem, proszę się nie martwić że waga wzrosła do 14kg, ale jako dietetyk z pewnością namawiałabym na spożywanie 5 -6 posiłków dziennie o wysokiej wartości odżywczej, tj. bogatych w witaminy i składniki mineralne, pełnowartościowe białko oraz bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Zbilansowana dieta w tym okresie życia kobiety jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz dla stanu zdrowia przyszłej matki.


7. Co to są kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe których właściwa podaż w diecie jest niezbędna dla zdrowia. Udowodnionych jest szereg zbawiennych dla zdrowia funkcji kwasów omega-3, począwszy od okresu życia płodowego kiedy to omega-3 odpowiedzialne są za rozwój układu nerwowego, rozwój płuc, oczu i budowę każdej komórki. W późniejszych okresach życiu omega-3 są niezbędne dla prawidłowego rozwoju umysłowego dzieci, dla obniżenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu I, a także dla zmniejszenia ryzyka nadciśnienia, miażdżycy oraz alergii. Kwasy omega-3 znajdują się zarówno w pokarmach roślinnych jak i zwierzęcych. Odpowiednią podaż kwasów omega-3 można uzyskać poprzez spożywanie tłustych ryb morskich dwa razy w tygodniu. Dla pogłębienia wiedzy na ten temat zachęcam do zapoznania się z artykułem mojego autorstwa "Ryby dobre na wszystko"


8. W jaki sposób można umówić się na wizytę w Gabinecie?

Na wizytę pacjenci rejestrowani są telefonicznie lub drogą mailową. Zapraszam do zakładki kontakt.


9. Czy długo czeka się na wizytę?

Nie, termin wizyty ustalany jest zawsze w porozumieniu z pacjentem i uwzględnia jego możliwości czasowe.


10. Jak długo trwa wizyta?

Czas trwania wizyty zależy od charakteru udzielanej porady dietetycznej, tym niemniej należy zarezerwować sobie co najmniej godzinę.